Ulf Evenas shihan és az Iwama Ryu
Február utolsó hétvégéjén került megrendezésre a Shurenkan Aikido Sportegyesület szervezésében a Megyeri úton a kétnapos aikido szeminárium Ulf Evenas vezetésével. A történelmi jelentőséggel bíró rendezvényen közel 60 aikidoka vett részt, lelkesen gyakorolva. Történelmi jelentőségű, mert a jelenlévők első ízben kaphattak betekintést a Magyarországon ritkaságszámba menő, ismereteink szerint csak Szombathelyen gyakorolt Iwama Ryu aikido stílusba.
Mi is az az Iwama Ryu?
A különböző aikido irányzatok közül az Iwama Ryu az, melyet az Iwama Dojóban az aikido alapítója, Morihei Ueshiba tökéletesített és tanított a második világháború után, és amelyet ő úgy nevezett: Takemusu Aikido (武産 合気道, az aikido technikák kimeríthetetlen forrása). Ez az aikido stílus tükrözi az alapító művészetét jellemzően 1946 és 1955 között, amely technikailag több elemet tartalmaz, mint amit jelenleg az Aikikai Hombu Dojóban gyakorolnak. Az alapító végrendeletében az iwamai dojo irányítását, így a stílust is egy közvetlen tanítványára, Morihiro Saitóra hagyta. E stílus több néven is ismert: Iwama Ryu (岩 間 流, Iwama iskola), Iwama stílus (岩間スタイル) gyakran hozzákapcsolják a Takemushu (武産, kimeríthetetlen forrás) kifejezést, továbbá utalnak rá mint Dentō (伝統, hagyományos, tradicionális) művészetre. Időnként Saito stílusnak is nevezik az ezt a rendszert gyakorlók, magukra és arra utalva, hogy Saito ragaszkodott azon céljához, hogy megőrizze az alapító stílusát és annak jegyeit. Az Iwama Ryu egy informális kifejezés arra, hogy technikailag hangsúlyozzák az Ueshiba által tanított összefüggéseket a Taijutsu (体術, pusztakezes technikák), a Kenjutsu (剣術, kardtechnikák) és a Jojutsu (場術, 120cm-es bottechnikák) között.
Morihiro Saito
Morihiro Saito (1928 március 31.- 2002 május 13.) Ueshiba aikidójának harmadik generációs korszakában (1946-1955) elsőként csatlakozott (1946 nyara) az alapítóhoz 18 éves korában, és 56 éven keresztül gyakorolta az aikidót egészen haláláig. Így ezen generáció első közvetlen tanítványa, megelőzve későbbi társait, akik Shoji Nishio (1951), Seigo Yamaguchi (1951), Seiseki Abe (1952), Nobuyoshi Tamura (1953) és Yasuo Kobayashi (1955). Ueshibáról köztudott, hogy jellemzően nem készített leírásokat, feljegyzéseket a művészetéről, így ez a tanítványaira maradt. Az Iwamában és az azt követő időszakban folytatott fegyveres technikai elemeken végzett finomításai miatt Morihiro Saitót tartják a világ vezető szakértőjének az aikidóban napjainkban használatos kard és bot (aiki ken [合気剣] és aiki jo [合気場]) technikák terén. 1989 májusában az ő javaslatára kerültek be a hagyományos aikido oktatásba ezek az elemek, melyeket napjaink aikido dojóiban gyakorolnak.
Ulf Evenas tanításai
Ulf Evenas shihan mind a fegyveres, mind a pusztakezes aikido technikák szakavatott ismerője, mindezt a rendelkezésére álló rövid időben legjobb tudása szerint igyekezett átadni. Megdöbbentő volt látni, mozgása mennyire hasonlít Morihiro Saito senseiéhez. A mozgáshoz, melyet mi, a fiatalabb generáció csak videó felvételekről ismerhetünk. Szinte megelevenedni látszott Morihiro Saito szelleme. Evenas mester 1946-ban Svédországban született, 7. danos Iwama Ryu és 6. danos Aikikai Akido shihan. Az Iwama Ryu legidősebb képviselője Észak-Európában. Főfoglalkozású aikido oktató és konfliktuskezelő. Elsőként vezetett aikido edzéseket a svédországi Göteborgban, 1969-ben. 1973-ban látogatott el először Morihiro Saito iwamai dojójába, majd egészen Saito haláláig rendszeres időközönként visszalátogatott, hogy tanulmányait elmélyítse. Összesen 29 évig volt közvetlen tanítványa az Iwama Ryu vezetőjének, számos Saito által vezetett szemináriumhoz csatlakozott. Az öt Iwama Ryu fegyver tekercsének címzettje. Egész Európában vezet szemináriumokat, a göteborgi aikido klub vezetője, amely a legrégebbi Iwama Ryu aikido dojo Japánon kívül, és egyben a legnagyobb dojo Skandináviában.
A shihan a szeminárium alatt folyamatosan hangsúlyozta a kard, a bot és a pusztakezes technikai megoldások szétválaszthatatlanságát, azok összhangban gyakorolásának fontosságát. Újdonságként hatottak az alaptechnikai megoldások, melyeket a mai modern aikidóban kevésbé gyakorolnak, de mindenképpen egyfajta új nézőpontból magyarázzák a ma inkább használatos alkalmazásokra kihegyezett elemeket. Magas szintű magyarázataiban úgy állította szembe a régi és az új aikido iskola metódusait, hogy azok hasonlóságaira hívta fel a figyelmet. A technikai elemek bemutatása mellett fordított időt a Saito senseitől eredő mondások, róla szóló történetek, illetve az alapítótól származó, Saito sensei által közvetített gondolatok tolmácsolására is. Aikido történelmi ismereteit is megosztotta a résztvevőkkel a kard és bot technikák kialakulásával kapcsolatban, és annak Morihiro Saito által az aikido oktatásába történő bevezetéséről.
Az idő rövidsége ellenére az Iwama Ryu komplex megismerését tette lehetővé a shihan. Magyarázatai révén közelebb kerülhettünk az aikido rejtelmeinek megértéséhez és az alapító gondolataihoz.
aikidoturista
Felhasznált irodalom:
Stanley Pranin: Encyclopedia of Aikido (1991)
Stanley Pranin: Interviews with Morihiro Saito Sensei (1979,87,91)